Stěhování lednice: Návod, jak bezpečně přestěhovat lednici

Stěhování velkých a těžkých spotřebičů je opravdovou výzvou. Po nákupu vám je často zaměstnanci obchodu dovezou až domů a nemusíte tak nic řešit. Při stěhování do nového domova už vás ale taková lednice, největší spotřebič v domácnosti, dokáže pěkně potrápit. Přečtěte si v našem článku, jak lednici snadno a bezpečně přestěhovat.

Vyklizení lednice jako první krok

Ještě než se do samotného stěhování pustíte, je nutné si uvědomit několik skutečností. Tou první a zásadní je, že lednici samozřejmě nelze převážet plnou. Prvním krokem je tedy odstranění veškerého jídla.

Počítejte s tím, že lednice nebude cca dva dny v provozu, proto několik dní před stěhováním nenakupujte potraviny do zásoby a pokuste se zpracovat ty, které již v lednici máte. Toto je důležité především u potravin, které by se mohly zkazit. Zbyde vám pak menší množství jídla, které musíte po dobu stěhování uskladnit na náhradní místo.

Alespoň den před stěhováním lednici odpojte a odmrazte mrazák. Ponechte dveře ledničky i mrazáku až do stěhování otevřené, abyste zabránili tvorbě plísní, a průběžně odsávejte tekoucí vodu hadříky. Jakmile se zbavíte veškerého ledu, lednici vyčistěte a vytřete do sucha.

Tlačí-li vás čas, vyčistěte lednici alespoň zběžně. Důkladně vydrhnout ji můžete i po přestěhování. Soustřeďte se ale na to, abyste odmrazení a čistění provedli v dostatečném předstihu a lednice stihla vyschnout.

Stěhování lednice: Návod, jak bezpečně přestěhovat lednici

Zdroj: Freepik.com

Příprava lednice na stěhování

Máte již lednici čistou, suchou a mrazák odmražený? Výborně, nyní začněte ledničku připravovat na samotný transport. V první řadě vyjměte z lednice poličky, šuplíky či organizéry a zabalte je do bublinkové fólie nebo jiného obalového materiálu, aby se při přepravě nepoškodily.

Těsně před zahájením stěhování zavřete dveře lednice a zajistěte je proti otevření. Doporučujeme použít strečovou nebo bublinkovou fólii. Pokud byste vsadili na lepicí pásku, mohli byste při jejím odstraňování strhnout i kousky laku z lednice.

Samotné stěhování ledničky

Při stěhování lednice se řiďte jedním základním pravidlem: lednici stěhujte vždy nastojato. Olej z kompresoru se při naklonění dostává do trubek chladicího okruhu, což může vést k nenávratnému poškození kompresoru, vyvléknutí pružin, na kterých je kompresor připevněn, nebo ucpání kapilárních trubiček.

Nejsnadnější možností, jak lednici ve vzpřímené poloze přesouvat, je pomocí rudlu. Protože je lednice velký a těžký spotřebič, nikdy se ji nepokoušejte stěhovat sami. Ve více lidech předejdete možným úrazům i poškození lednice.

Po přestěhování se zapojením lednice několik hodin vyčkejte. Olej, který se během přepravy nechtěně dostal do chladicích trubek, tak steče zpět do kompresoru. Tím předejdete poškození kompresoru a máte jistotu, že vaše lednice bude bez potíží fungovat. Necháte-li lednici odstát přes noc, rozhodně tím nic nezkazíte.

Jakmile se lednice ustálí, zapojte ji. Chvíli ještě potrvá, než se dostane do provozních teplot, ale to nejhorší už máte za sebou. Poté lednici naplňte jídlem a vraťte se k běžnému fungování domácnosti. Dodržíte-li naše rady pro stěhování lednice, jsme si jistí, že vám spotřebič bude ještě dlouho a dobře sloužit.

Nebojte se využít odbornou pomoc

Pochybujete, že zvládnete přestěhovat lednici svépomocí? Obraťte se na odborníky. Naši stěhováci mají bohaté zkušenosti se stěhováním velkých spotřebičů, a tak vaši lednici profesionálně a šetrně přepraví na místo určení.

Kromě stěhování lednic a dalších spotřebičů nabízíme také:

Kontaktujte nás a využijte levných, ale kvalitních stěhovacích služeb. Pro informace o cenách nahlédněte do ceníku stěhovacích služeb.